Odontika

 • EN
 • DE
 • NO
 • SE
 • FI
 • RU
 • FR
 • DK
 • NL
 • IT
 • LT
  +370 614 42098

  Dantu Protezavimas Naujienos Odontika

  3D technologijos-nauja odontologijos era Lietuvoje
  Kai kurie odontologai Lietuvoje jau taiko moderniausias 3D technologijas dantims gydyti, protezuoti, tiesinti bei kitoms procedūroms. Tokios technologijos net kelis kartus prailgina restauruojamo danties patvarumo laiką bei pagreitina ir palengvina restauravimo procesą. Viena tokių klinikų, taikančių 3D technologijas – tai Vilniuje, spalvingame Užupio rajone įsikūrusi „Odontika“. Apie naują dantų gydymo erą, atnešusią daug pažangių sprendimų odontologijoje, „Sveikata ir aš“ skaitytojams papasakoti sutiko klinikos gydytoja Ieva Day-Stirrat.


  3D protezavimas su CEREC: tikslesnis, ilgaamžiškesnis, greitesnis

  - Kaip veikia CEREC ir kodėl su 3D technologijomis protezuoti dantys tarnaus ilgiau?

  - Paprastai tariant – dėl to, kad sukuriama itin tiksliai tinkanti keramikinė danties restauracija. Mat, įprastu tradicinio protezavimo atveju dantų restauracijos gamybai imamas silikoninis žandikaulių atspaudas, išliejamas dantų lankų modelis, o šie dantų protezavimo etapai įneša didžiausią galimą paklaidą būsimų dantų restauracijų tikslumui.

  „Odontikoje“ naudojame naujausios klasės CEREC kompiuterinio projektavimo sistemą, suteikiančią galimybę pagaminti aukštos kokybės, preciziško tikslumo keramikos, polimerų, cirkonio oksido restauracijas per vieną apsilankymą. Šios sistemos produktai – vainikėliai, tiltai, įklotai, užklotai, laminatės, restauracijos ant implantų – turi pranašumų: tvirtumas, tikslumas, ilgaamžiškumas, estetika, bemetalė konstrukcija.

   3D technologijas, su „Omnicam“ intraoraliniu skeneriu nuskenuojamas restauruoti paruoštas dantis (skaitmeninis atspaudas), duomenys siunčiami į kompiuterį, kuris ekrane sukuria trimatį paciento dantų atvaizdą. Taip gaunami mikroskopinio tikslumo duomenys apie dantų reljefo parametrus. Tokia informacija leidžia pagaminti idealiai tinkančią keramikinę restauruojamą danties dalį. Tai gali būti ir pilna danties karūnėlė ar 2–5 vienetų dantų tiltas ir mažesnės apimties danties restauracijos – venyrai, užklotai, įklotai, rekomenduojami vietoje tradicinės didesnės plombos. Taikant senesnes technologijas, dantų restauracijos paprastai nėra tokios tikslios, kaip pagamintos pritaikius 3D technologijas, be to, dažnai reikia papildomai šlifuoti dantį ar net gydyti danties šaknies kanalą, o toks danties paviršiaus eikvojimas nėra naudingas.

  Naudojant 3D skenavimą ir frezavimą, sukurta danties restauracija iškart (be jokių papildomų danties šlifavimų) taip gerai priglunda prie danties paviršiaus, kad nelieka jokių mikrotarpų, o pastarieji dažnu atveju ir yra naujų danties gedimų priežastis. Svarbu ir tai, kad keraminės restauracijos bėgant laikui nekeičia savo dimensijų, mat nuo karščio ir šalčio plombos traukiasi, dėl ko formuojasi mikrotarpas tarp danties ir plombos, jame atsiranda bakterijų, formuojasi ėduonis, dėl ko dažnai įvyksta likusios sveikos danties dalies lūžiai, restauracija gali iškristi, pakinta danties ir plombos spalva (papilkėja, pagelsta), gali pradėti dantį skaudėti, prireikti šaknies kanalų gydymo. Dėl to ir tenka kas kelis metus plombas keisti, įprastu būdu restauruoti dantys greičiau sugenda, nulūžta, restauracijos atsicementuoja. „Odontikoje“ taikoma 3D protezavimu paremta CEREC technologija sukuria ilgaamžę ir vientisai į dantį įcementuojamą danties restauraciją.

  Gavęs trimatį dantų atvaizdą, kompiuteris jį analizuoja ir sukuria būsimą restauraciją. Šią restauraciją kompiuterio programa mes galime koreguoti pagal savo ar paciento norus, keisdami anatomines formas.
  Parinkus būsimos restauracijos medžiagą ir spalvą, informacija siunčiama į frezavimo įrenginį keraminiam ruošiniui frezuoti. Iš keraminio blokelio per keletą minučių išfrezuojama prieš tai kompiuterio ekrane sumodeliuota danties restauracija, pacientas pats gali stebėti savo būsimo dantuko gamybą. Gautą restauraciją nuglazūravus, ji cementuojama burnoje, mikroskopiškai tiksliai atitikdama taisomo danties reljefo formas, sukuriamas kokybiškas ilgalaikis gaminys. Nuostabiausia, jog visa tai galima atlikti vieno vizito metu, dažnai vis dar veikiant pirminiam dantų nuskausminimui, išvengiant laikinų restauracijų gamybos.

  3D technologijomis paremta CEREC protezavimo sistema – atveria daugiau galimybių išpildyti estetinius reiklių pacientų lūkesčius

  Gydytoja Ieva Day-Stirrat pastebi, kad dažnai sulaukia pacientų, kuriems tenka protezuoti priekinius dantis, šių pacientų lūkesčiai ir reikalavimai yra ypač aukšti, dažnai jie nuogąstauja dėl pakitusių naujų dantų formos, jie klausia, ar tai pernelyg nepakeis jų dabartinės šypsenos, veido, ar jie lengvai pripras prie naujojo savo įvaizdžio, ar jis jiems patiks.

  CEREC yra tokia protinga sistema, kad geba idealiai nukopijuoti formą restauruojamam dančiui nuo analogiško sveiko danties kitoje paciento burnos pusėje arba nuo laikinos restauracijos, kuriai prieš tai buvo sukurta ideali būsimo danties forma. Tokios idealios kopijos negali sumodeliuoti net ir labai profesionalaus dantų techniko ranka. Šia technologija gamintos dantų restauracijos išlaiko individualų paciento dantų anatomijos braižą, tai leidžia sukurti restauracijas, neišsiskiriančias iš bendro vaizdo, atrodančias itin natūraliai.

  „Seniau, gavusi priekinių dantų keramikines restauracijas iš dantų techniko, labai jaudindavausi prieš parodydama jas pacientui uždėtas burnoje. Pernelyg dažnai pacientai pageidaudavo atlikti didesnius ar mažesnius naujųjų dantų formos, ašies pakrypimo, spalvos, skaidrumo ir kitų dalykų pakeitimus. Juk šypsena negali būti traktuojama tik pagal griežtus anatominius standartus, tai yra labai individualu, dažnai, kas gali patikti odontologui ir dantų technikui, gali nevisiškai atitikti paciento lūkesčius. Atliekant korekcijas jau pagamintoms bemetalės keramikos restauracijoms, jos silpnėja, tamsėja jų spalva, tam prireikia papildomo laiko, sukelia nepatogumų tiek pacientams, tiek gydytojams, tiek dantų technikams“, – dėsto gydytoja.

  Dėl CEREC jau nuo pat pirmo dantų restauracijų modeliavimo etapo kompiuterio ekrane pats restauracijas modeliuojantis gydytojas ar dantų technikas bendrauja su pacientu, išklauso nuomonę, pastebėjimus, pageidavimus, susijusius su modeliuojamų dantų išvaizda. Po to atliekamas bandomasis frezavimas iš pigesnių nekeramikinių medžiagų, tokių, kaip plastmasė, vaškas ar kompozitas. Šios laikinos, taip pat 3D metodu pagamintos restauracijos uždedamos ant paciento restauruojamų dantų ir atliekama galutinė formos, dantų pasvirimo, anatomijos, spalvos analizė ir korekcija, galutinai suformuojama pacientą visiškai tenkinanti ir džiuginanti šypsenos išvaizda. Kartais pacientai net pageidauja šias laikinas restauracijas keletą dienų panešioti, prie jų priprasti, apsispręsti, ar naujoji šypsena jiems patinka.

  Toks bendravimas skatina abipusį paciento ir gydytojo pasitikėjimą bei leidžia pasiekti aukštų rezultatų.

  Tuomet nuskenuojamos laikinosios restauracijos burnoje ir frezavimo įrenginys užprogramuojamas pagaminti idealiai tokios pačios formos nuolatines restauracijas iš bemetalės keramikos. Po frezavimo jos glazūruojamos ir cementuojamos burnoje.

  - Minėjote, jog 3D technologijų pritaikymas leidžia protezavimą atlikti itin greitai, ar galite pakomentuoti plačiau?

  - Nauja technologija leidžia reikiamą danties dalį pagaminti per keliolika minučių. Todėl vieno vizito metu per dvi valandas galima restauruoti iki keturių dantų. Vadinasi, pacientams nereikia kelis kartus artimiausias savaites vaikščioti pas odontologą. Priklausomai nuo padėties sunkumo, visą protezavimą galima atlikti netgi vieno vizito metu. Taip pat šis keraminis restauravimas labai praverčia iškart po endodontinio (šaknies kanalų) gydymo esant dideliems sunkiai pažeistų dantų defektams, siekiant išvengti galimo likusio danties skilimo kramtant.

  - Ar galima sakyti, jog pacientui toks šiuolaikiškas sprendimas atsieitų pigiau, nei senesni, įprasti protezavimo būdai?

  - Tam tikra prasme – taip. Juk įprasti dantų protezai, įprastos plombos nėra ilgaamžės, jie susidėvi per kelerius metus ir tenka nuolat dėl to lankytis pas odontologą bei mokėti atitinkamą gydymo, protezavimo kainą. Su mūsų siūlomomis technologijomis sukuriamas protezas yra šiek tiek brangesnis, tačiau jis – ilgaamžis. O kur dar laiko sąnaudos, kurių prireikia pacientui, nuolat gendant dantims ir skiriant susitikimus su gydytojais, kai restauravimui naudojama senesnė tradicinė technologija. Taigi, su 3D technologijomis atliekamas protezavimas yra investicija į ilgalaikę savo dantų sveikatą.

  Nepastebimas dantų tiesinimas su permatomomis kapomis

  - Dantų tiesinimo kartais žmonės vengia dėl estetinių sumetimų: esą kabės labai matosi, sukelia šveplumą, jos klijuojamos ant dantų, aplink ir šalia jų dėl sudėtingesnės dantų higienos dažnai genda dantys. Kokią išeitį galite pasiūlyti?

  - Mes siūlome dar vieną naujovę: dantų tiesinimą skaidriomis išimamomis kapomis. Ir vėl pritaikant 3D, šiuo atveju 3D spausdinimo technologijas.

  Su 3D skeneriu gaunami itin tikslūs duomenys apie paciento esamą žandikaulio vaizdą ir dantų padėtį. Naudojant specialią kompiuterinę programą, sukuriami skirtingi idealaus sąkandžio vaizdai. Pagal juos pagaminami keli skirtingi skaidrių, plonyčių ant dantų dedamų kapų rinkiniai, kurių kiekvieną sudaro 6 skirtingos kapos, naudojamos atitinkama tvarka. Kad kapa stumtų dantis į naująją jų padėtį, pacientas turi ją išnešioti kuo daugiau valandų per parą, kapos lengvai nusiima nuo dantų, po kiek laiko sena kapa keičiama į naują ir taip dantukai atsargiai stumiami į naują padėtį.

  Kadangi kapos yra labai plonos ir skaidrios, jų beveik nesimato. O kai reikia valgyti, valytis dantis, susitikti su svarbiais klientais, pacientas kapas gali išsiimti. Kapose nėra jokio metalo, jos nedaro to žalingo poveikio, kurį paprastai sukelia įprastos dantų tiesinimo sistemos: neatsiranda ėduonies, taigi negenda dantys. Be to, kapas nešiojantis žmogus nešvepluoja. Kapas paprasta valyti, todėl lengva palaikyti tinkamą burnos higieną.

  - Ar dantų padėties tiesinimas gali būti vienodai efektyvus tiek jauniems, tiek vyresniems? Ar tiesinimas kapomis tinka visiems netaisyklingiems sąkandžiams koreguoti?

  - Nesvarbu, koks paciento amžius, sistema vis tiek gali pakeisti dantų padėtį. Ištiesinus dantis, gaminame ir specialias stabilizuojančias kapas, kurias nešiojant nauja dantų pozicija užsifiksuoja visam laikui.

  Dantų lankų tiesinimas kapomis tinka ne visiems pacientams. Tiems, kurių sąkandžio patologija yra ypač sunki, kuriems reikalingas priešortodontinis dantų šalinimas, šios sistemos nerekomenduojame.

  - Kiek laiko trunka dantų padėties koregavimas, naudojant šias permatomas kapas?

  - Kiekvienu atveju individualiai, tačiau vidutiniškai apie  pusantrų arba du metus, gydymo trukmė labiausiai priklauso nuo išnešioto kapų valandų skaičiaus, kuo ilgiau per parą nešiojama, tuo greičiau sena kapa keičiama į naują.

  Gydytoja pataria dėl kasdienės dantų priežiūros
   
  Net jeigu dantis valote ryte ir vakare, dienos metu jiems labai kenkia dažnas užkandžiavimas. Pavalgius nepalanki rūgštinė terpė burnoje išlieka apie 30 minučių: per tą laiką gaminasi tam tikros bakterijos, kenkiančios dantims. Tad, jeigu kas valandą kažką sukremtate ar išgeriate puodelį kavos, burnoje beveik visą laiką išlieka dantims nepalanki terpė, skatinanti ėduonies atsiradimą ir gedimus.

  ■ Pavalgius, rūgštinę terpę burnoje nušarmina becukrė kramtomoji guma. Tačiau nederėtų jos kramtyti ilgiau nei dešimt minučių, nes dažnas kramtymas skatina per didelį sąnario apkrovimą, kuris gali sukelti žandikaulio problemas, taip pat didėja ir dantų nudilimas. Kramtyti gumą reikia iki tol, kol dingsta pirminis skonis.

  ■ Liaudiškas kramtomosios becukrės gumos pakaitalas – kietas sūris, kuris taip pat palankiai veikia dantų būklę, šarmina rūgštinę terpę ir taip užkerta kelią bakterijų dauginimuisi.

  ■ Profilaktiškai apsilankyti pas odontologą vertėtų priklausomai nuo to, ar dantys yra linkę dažnai gesti: kas pusmetį, metus ar ilgesnį laiko tarpą.

  ■ Vaikams ugdyti gerus įpročius riekia nuo mažų dienų. Labai svarbu atpratinti vaikus užkandžiauti, kad ir kaip tai būtų sunku. Reikia pratinti valytis dantis, tačiau dantis iki 7 metų vaikui taisyklingai išvalyti gali tik tėvai. Vaiko ranka tampa pajėgi taisyklingai išsivalyti dantis tik tada, kai susiformuoja rašymo įgūdžiai.

  ■ Tėvai vaikus turėtų skatinti bendradarbiauti su odontologu, o ne gąsdinti, jog netinkamai elgiantis (pvz., valgant saldumynus) teks eiti pas dantų gydytoją – geriau sakyti, kad suges dantys, kad juos skaudės. Be to, klaida, jog tėvai vaikus pirmą kartą pas odontologą atveda tada, kai jau dantis skauda, reikia gydymo. Geriau iš anksto, dar prieš atsirandant problemoms, vaikus atvesti pas odontologą profilaktinei apžiūrai, taip išvengsite vaikų baimės ir streso dėl vėlesnio dantų taisymo.

   

   

  2014 balandžio mėn. 07 d. http://www.respublika.lt/lt/naujienos/mokslas/sveikata/3d_technologijos__nauja_odontologijos_era_lietuvoje/

   

  © 2017 Visos teisės saugomos.
  Dizainas TAPE